Vitamín K2 (MK-4, MK-7, MK-8, MK-9) je spolu s vitamínem K1 součástí komplexu vitamínu K. Oba tyto vitamíny jsou obecně rozpustné v tucích. Vitamín K1 je v dostatečném množství obsažen zejména v listové zelenině a získáváme ho přirozenou cestou z potravy. Je nezbytný pro podporu srážlivosti krve a o jeho účincích jsou vědci a lékaři přesvědčeni již dlouhou dobu.
Vitamín K2 je však něco jiného. V organismu plní naprosto odlišnou funkci a také se získává z jiných zdrojů. K čemu je tento důležitý vitamín potřebný? Aktivizuje v těle určité látky (bílkoviny), které transportují a ukládají vápník tam, kde je ho zapotřebí, např. do kostí, chrupavek kloubů, zubů apod. Zároveň tím odstraňuje přebytky vápníku v cévách a orgánech. Jestliže tělo trpí nedostatkem vitamínu K2, vápník v cévách koluje nekontrolovaně a ukládá se na nepatřičných místech. Ukládání vápníku je pak příčinou cévních onemocnění (infarkt myokardu, mozková příhoda, osteoporóza). Funkcí vitamínu K2 je také regulovat buněčný růst a tím zabránit vzniku zhoubných nádorů – rakoviny.
Jak doplnit vitamín K2?
Vitamín K2 vytvářejí ve zdravém střevě bakterie. V dnešní době je však stav střevní mikroflóry u většiny lidí špatný v důsledku nevhodných stravovacích zvyklostí a tento zdroj nedokáže plně pokrýt spotřebu vitamínu K2 v organismu. Musí se tedy doplňovat ve stravě. Poměrně dobrým zdrojem je kysané zelí a fermentovaný sojový sýr natto. Dále živočišné potraviny – vejce, máslo, mléko, bílý jogurt, ale výhradně od zvířat, která jsou krmena přirozenou cestou, tedy čerstvou trávou z venkovního výběhu.
Doplňovat vitamín K2 z potravy je sice nejlepší způsob, ale nemusí být dostačující. Bohužel je dnes život člověka natolik vzdálen přirozenému životu v souladu s přírodou (až na některé výjimky), že by se měl vitamín K2 doplňovat z výtažků ve formě preparátů. V lékárnách a e-shopech se prodávají buď tablety, nebo kapky (např. kombinace vitamínů K2 a D3). Balení tablet na měsíc pro jednu osobu vychází přibližně na 270 Kč.