Řasy patří mezi nejstarší organismy žijící na této planetě, vědci prozatím odhadují jejich původ na dobu před zhruba třemi miliardami let. To je něco nepředstavitelného a vzhledem k tomu, jak dlouhou dobu jsou již planetárními průvodci, bychom měli z jejich schopnosti adaptovat se vnějšímu prostředí čerpat jisté výhody.
Někteří lidé to skutečně provádí, využívají pozitivních vlastností sladkovodních řas ke svému prospěchu. Jednou z nich je i chlorella. Je známa po celém světě, dokonce i mezi akvaristy, kteří ji přidávají k běžnému vločkovému krmivu.
Chlorellu lze vypěstovat i doma, ale přece jen je spolehlivějším zdrojem velkoprodukce, jejíž největší objem pochází z jihovýchodní Asie. Tamní pěstitelské podmínky prochází přísnou kontrolou zejména z hlediska obsahu cizorodých látek (těžkých kovů, pesticidů) a bakterií.
Čím je pro nás přínosná
Především připomeňme, že jde o tzv. superfoods, kategorii doplňků výživy s vysokým obsahem biologicky aktivních přirozených látek. Ty působí v lidském organismu synchronně na celý orgánový systém, tím se odlišují od syntetických léků, zaměřených úzce na jeden problém, a kdy se mnohdy klín vytlouká klínem.
Chlorella, stejně jako např. zelený ječmen nebo řasa Spirullina, působí v těle širokospektrálně, a to tam, kde je to nejvíce zapotřebí. Především jako zásadotvorná potravina upravuje správné vnitřní pH, tím se redukuje přirozeným způsobem výskyt nežádoucích patogenů (virů, bakterií a plísní). Urychluje buněčnou regeneraci na všech úrovních (nejprve u nejdůležitějších orgánů a postupně k periferiím těla – pokožce, vlasům, nehtům).
Je cenná i pro povzbuzení oslabené imunity pod vlivem stresu a toho je kolem nás tolik, že je až s podivem, že člověk takovou zátěž unese. Pokud je ovšem stres chronický, rychle se vyčerpávají rezervy a následně rychleji stárneme a předčasně umíráme. A právě zelené potraviny, jako Chlorella, tento proces výrazně brzdí.