Hypoteční úvěr na bydlení patří mezi nejoblíbenější úvěrové produkty. Je to vcelku pochopitelné, kdo z nás by nezatoužil po vlastním bydlení? Jenže podmínky hypoték se s každým rokem zpřísňují. Ty nejnovější začnou platit už od dubna tohoto roku, jako reakci na zvyšující se inflaci. Zdálo by se, že právě zvyšující se cena úroků řadu žadatelů odradí, skutečnost je však diametrálně odlišná. Zájem o hypoteční úvěru nekolísá a oblíbenost i nadále přetrvává. Je jen otázkou, zda se ještě úrokové sazby někdy v budoucnu vrátí pod pomyslnou mez 3%, zatím nic podobného v dohledu ale není. I přesto jsou mezi poskytovateli úvěrů velké rozdíly a je proto dobré nevsadit hned na první možnost. Většina lidí totiž zažádá o hypoteční úvěr v bance, ve které má vedený i běžný či spořicí účet. Jenže bude jejich nabídka skutečně tou nejlevnější?
V posledních letech se banky doslova předhání, kdo přijde s výhodnější a lepší nabídkou. Je tedy skutečně s čeho vybírat. Na trhu je přebytek likvidity a banky tak doslova bojují o každého nového klienta. Jenže nesmíme zapomenout na složitou legislativu, která je v určitým ohledech proti bankám. I kdyby banky v konečném důsledku chtěly půjčit každému, tak právě složitá legislativa jim to neumožní.
Nabídky hypoték od jednotlivých bank se mohou mnohdy lišit jen v desetinách či setinách procent. Mohlo by se zdát, že se jedná o zanedbatelný rozdíl. Ovšem ne v případě, kdy je úvěr sjednán na několik desítek let. Rozhodující je samozřejmě i délka fixace. To je doba, po kterou vám banka garantuje neměnnou úrokovou sazbu. U některých úvěrů to mohou být tři roky, ale jinde pět nebo dokonce osm let.
Tak trochu samostatnou kapitolou jsou americké hypotéky, které nově nabízí i nebankovní společnosti. Kde narazit na nejlevnější americkou hypotéku? I v tomto ohledu se vyplatí hledat a nevsázet vše na jednu kartu.