Čím se liší dětský stan pro holčičky od toho pro kluky

Dalo by se říci, že děti ještě ani zdaleka neznají přesný koncept pohlaví. Jistě, vědí, že mezi kluky a holkami jsou rozdíly, ale zpočátku je to nijak netrápí. Oba si stejně rádi hrají například na pískovišti nebo na prolézačkách.

Zdá se ale, že tento fakt stále uniká výrobcům hraček. Stačí totiž vejít do kteréhokoliv obchodu s hračkami, a hned vidíme, že jsou rozděleny podle pohlaví. A to i takové, se kterými si podle tradic hrají oba, jako jsou například míče.

stan1

Toto rozdělování je již dokonce tak daleko, že máme i dětský stan pro holčičky https://www.chytraliska.cz/produkt/stan-zamek/ a dětský stan pro kluky. Přitom se jejich konstrukce ani funkce v ničem neliší. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Tím prakticky jediným, čím se liší, je barva a motivy celty. Zatímco kluci jej budou mít ve výrazných barvách, především v modré, a s motivy aut či superhrdinů, u těch pro holčičky se dají očekávat spíše pastelové barvy, především pak růžová. Pokud jde o motivy, tak zde budou převládat princezny, případně zvířátka. Proč se ale toto rozdělení uplatňuje?

Výrobci jednoduše přemýšlí v zažitých stereotypech. Pro holčičky růžová, pro kluky modrá. Holčičky mají rády panenky, kluci autíčka. Je pro ně tedy přirozené, že se jim stany s takovýmito motivy budou více líbit. Holčička přece nebude chtít ten se Spider-Manem, ne?

stan2

Tento stereotyp však podporují i rodiče, a to tím, že jim tyto hračky kupují. Děti si už od mala zvykají na to, že dostávají určitý typ hraček, a s nimi si také hrají. Tím však také ukazují výrobcům, že tato taktika je správná. Kruh se tak uzavírá.

Řešením je zde změnit zažité stereotypy. Ukázat dětem, že si mohou hrát, s čím chtějí, bez ohledu na to, zda je to hračka pro kluky či pro holky. Že není nic špatného na tom, když si holka hraje s autíčkem či kluk s panenkou. Jedině tak dojde ke změně. A věřte, že ta bude pro naše děti jen přínosná.