Lidstvo bylo odjakživa fascinováno děním na obloze a, pro ně nevysvětlitelnými, přírodními úkazy. Východ a západ slunce byly první hodiny a noční obloha plná hvězd první kompas. Přírodní úkazy jako déšť, sníh, bouřka, to si lidí nedokázali vysvětlit, a proto na každém kontinentu vznikaly božstva, v kterým bohové vládli tomu kterému jevu. Zastavme se u bouřek a hromů. Pro nás Slovany jim vládne Perun. Ať již věříme na rozzlobeného boha či nikoliv, máme většinou bouřky rádi, protože doufáme, že po každé bouřce se udělá na obloze další z přírodních úkazů, a to duha.
Bouřku každý z nás prožívá jinak. Lovci bouřek a tornád budou vybíhat a snažit ji co nejlépe zdokumentovat. Většina rozumných lidí ale bude hledat bezpečné místo k ukrytí a tam bouřku přečkají. Bezpečným místem ale není místo, kde na nás neprší, jak se mnozí mylně domnívají. Blesk dokáže nadělat škody do okruhu několika km a opravdu jistí si můžeme být pouze v domě s hromosvodem. Hromosvod je laicky řečeno tyč ukotvená na střeše a dole zapuštěná do země. Na bytových domek podléhají hromosvody podle normy povinným kontrolám. Podle důležitosti budovy je interval 1-5 let.
Není dobré podceňovat revize hromosvodů. Při zásahu blesku dochází k silným výbojům a ty vám dokážou v bytě zničit veškeré elektrozařízení. A co myslíte, že bude jako první zajímat pojišťovnu? Ano správně! Bude chtít vědět, kdy proběhla poslední revize hromosvodu. Ale důležitější, než pojišťovna je pochopitelně vaše zdraví. Věděli jste, že výboj při blesku může zničit elektrozařízení v okruhu až 2 km od místa úderů? Ideální je vypojit televizi, stolní počítače i notebooky od sítě. Nemusíte být elektrikář abyste věděli, že při bouřce není nebezpečný hrom, ale blesk. S dobře a pravidelně revidovaným hromosvodem můžete v suchu počkat až se bouřka přežene a na obloze se objeví kouzelná duha.