LED reflektory se v současné době řadí k nejvýkonnějším zdrojům umělého světla a snaží se být zdatným konkurentem halogenidovým a sodíkovým výbojkám. Postupně z trhu vytlačily halogenové žárovky, které byly až dosud osazovány v halogenových reflektorech, zpravidla typického tvaru obdélníkového svítidla s opěrným stojanem, či s konzolovým držákem.
Výrobci je dělí do několika základních skupin – podle místa, kam jsou instalovány, a pak dle provozního napětí napájecího zdroje. Svítidla nepohyblivá, upevněná stabilně k nosníku, se zpravidla osazují pohybovými čidly a slouží jako zdroj světla při pohybu osob, naopak reflektory s opěrným stojanem lze přenášet a využívat jako mobilní zařízení, nejčastěji pro pracovní účely.
Některé LED reflektory napájí vestavěný akumulátor a mohou pak výborně posloužit v místech, kde není k dispozici elektrická rozvodná soustava, např. při kempování, na chalupě, v odlehlých garážových stáních, na některých zahradách atp. Mezi nimi najdete i nízkonapěťová tělesa o napětí 12 V, která se mohou připojit na autobaterii.
Konstrukce svítidel podle stupně krytí IP
Základní – nejlevnější a také běžné kryty reflektorů se prodávají jako základní modely určené pro prostředí bez vlivu atmosférických srážek, s minimálním působením vlhkosti a prachových částic. Hodí se například do domácí dílny, do suchého sklepa, odkládací komory, vestavěné skříně atp.
Ochrana proti prachu a vlhkosti – tyto výrobky s vyšším stupněm IP krytí jsou určeny převážně pro exteriéry – zahrady, garážová stání, vchody do domu a přístupové cesty. Kryt by měl odolávat působení deště, sněhu, mrazu, a v určité míře i prachu. Výhodou současných LED reflektorů je velmi dlouhá životnost, což snižuje náklady i čas na výměnu náhradních svítidel.
Speciální IP kryty – ve vyšších cenových hladinách se pak nachází speciální, zejména průmyslová svítidla pro náročné provozy se zvýšenou prašností. Do této kategorie řadíme i reflektory instalované do bazénů, fontán, a všude tam, kde dochází k přímému kontaktu s vodou. Některé z nich mohou odolávat i zvýšenému tlaku vodního sloupce a lze je použít i ve větších hloubkách pod vodní hladinou. Typickým příkladem jsou speleologické LED reflektory při výzkumu a zpřístupňování jeskynních labyrintů.