Česká jaderná elektrárna Temelín, nacházející se v Jihočeském kraji, letos vyrobila nejvíc elektřiny za dobu jejího provozu. Deník Právo o tom informoval mluvčí elektrárny Marek Sviták. Podle jeho výpovědi bylo k půlnoci 27. listopadu vyrobeno již 15 329 TWh (terawatthodin) elektřiny, což by podle průměru stačilo všem českým domácnostem na dlouhých dvanáct měsíců. Byl tak překonán rekord z roku 2012, kdy bylo vyrobeno 15 300 TWh elektřiny.
Za dosažením rekordu stojí hlavně téměř nepřetržitý provoz všech reaktorů elektrárny. Druhý reaktor sice musel být v průběhu roku odstaven kvůli výměně paliva, ale odstávka trvala pouhých 73 dní a celá akce byla dokončena dva týdny před plánovaným dokončením. Elektrárna však pro letošek rozhodně nekončí. Podle jednoho z členů představenstva skupiny ČEZ, Bohdana Zronka, by si nepřetržitý provoz chtěla elektrárna udržet ještě přes celý prosinec. Již osmého dne posledního měsíce však bude vyřazen z provozu první blok, stejně tak kvůli výměně paliva. Zároveň s tím proběhne i kontrola všech nízkotlakých rotorů, rotoru generátorů a také bezpečnostních prvků bloku.
O elektrárně
Temelínská jaderná elektrárna byla uvedena do provozu v prosinci roku 2000 a brzy se stala největším dodavatelem elektřiny pro Českou republiku. Svojí produkcí totiž kryje až pětinu veškeré spotřeby energie na českém území. Její výstavbu však provázely nemalé problémy, tím největším byl bojkot ze strany Rakouska. To si na její výstavbu stěžovalo již od roku 1989 a kolem roku 2000 dokonce požadovalo její odstavení jako závaznou podmínku pro vstup ČR do Evropské unie. Vztahy se poněkud uklidnily po podpisu Melkského protokolu mezi českou a rakouskou stranou, na jehož podpis dohlížel i komisař EU Guntera Verheugena. Česká republika se v něm zavázala, že bude přísněji dohlížet na vliv elektrárny vůči životnímu prostředí a rovněž bude Rakousko informovat o stavu elektrárny.